Inkluzywny Kontent w Mediach Społecznościowych

tworzenie inkluzywnego kontentu

Na skróty

5 wskazówek jak tworzyć inkluzywny kontent w mediach społecznościowych

Tworząc treści na swoje profile w mediach społecznościowych, za każdym razem reprezentujesz swoją markę. Dlatego tak ważne jest, żebyś pamiętał_a, że publikowana przez Ciebie treść świadczy o etosie Twojej marki. Widoczne jest to tym bardziej, gdy kreujesz i reprezentujesz inkluzywną personę marki. W dzisiejszych czasach, kiedy to odbiorcy treści w coraz większym stopniu oczekują od marek bycia otwartym na wszystkich, tworzenie inkluzywnego, czyli włączającego kontentu przestaje być sprawą dyskusyjną.

Zapraszamy do zapoznania się z 5 wskazówkami, jak tworzyć inkluzywny kontent w mediach społecznościowych.

1. Inkluzywne obrazy

Mówi się, że obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, a w przypadku platform wizualnych, takich jak Instagram, zdanie to staje się wyjątkowo prawdziwe. Niezależnie od tego, czy korzystasz z obrazów stockowych, czy tworzysz własne zdjęcia, jest to świetny (i łatwy) pierwszy krok do tworzenia treści inkluzywnych. Rozważ wykorzystywanie zdjęć z osobami z różnymi kolorami skóry, różnej płci oraz z różnym poziomem sprawności. To wizualnie zobrazuje Twoje zaangażowanie w inkluzywność.

Ponadto przy wyborze obrazów należy wziąć pod uwagę wszelkie uprzedzenia – nieświadome lub świadome – które mogą być komunikowane. Nie oznacza to, że nigdy nie wolno używać obrazów przedstawiających osoby pełniące stereotypowe role, jednak według obecnych standardów marki powinny uważać, aby nie sugerować, że stereotypowe role lub cechy zawsze były jednoznacznie powiązane z jedną płcią.

inkluzywny kontent

2. Język inkluzywny

Słowa mają moc, więc musisz używać ich świadomie. Głos i język Twojej marki są odpowiedzialne za to, jak czują się Twoi klienci. Wprowadzając proste poprawki w sposobie, w jaki wypowiadasz się na temat osób i sytuacji, możesz niemal natychmiast sprawić, że Twoja komunikacja stanie się bardziej inkluzywna. W sumie, to przecież chcesz, by wszyscy odbiorcy Twoich treści czuli, że są one kierowane właśnie do nich.

Język zmienia się nieustannie i faktycznie, można mieć wątpliwości co do tego, co powinno się powiedzieć. Dlatego właśnie, najlepszym sposobem na język inkluzywny jest maksymalne jego uproszczenie. Na przykład warto rozważyć użycie języka neutralnego pod względem płci w sytuacji omawiania czynności lub ról.

Tutaj przygotowaliśmy Wam doskonałą listę punktów wyjścia do wprowadzenia języka inkluzywnego do Waszych treści. Jeśli masz wątpliwości co do używanego terminu lub potrzebujesz się upewnić, zawsze najlepiej dokładnie sprawdzić!

3. Angażuj się odpowiednio

Bez wątpienia Social Media Managerowie uwielbiają umieszczać przeróżne święta w swoich kalendarzach marketingowych w mediach społecznościowych. Międzynarodowy Dzień Hamburgerów? Świetnie. Dzień Gwiezdnych Wojen? Fantastycznie.

Jednak ważnym jest, aby zwracać uwagę na wydarzenia istotne dla mniejszości i ruchów równościowych. Miesiąc Dumy czy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami są niezwykle ważnymi momentami, aby zwrócić uwagę na te grupy i zabłysnąć, jako marka inkluzywna. Jeśli takie treści odpowiadają profilowi Twojej marki, to zachęcamy do tworzenia treści na tego typu okazje. Niemniej, należy do tego podchodzić świadomie.

Wszyscy pamiętamy niesławny tweet z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Burger King’a. Jest to doskonały przykład niewłaściwego zaangażowania. Pisząc celowo pierwszego tweeta o kontrowersyjnej treści, Burger King stanął w obliczu ogromnejfali krytyki za swoje podejście do tego dnia w kwestii równości. Sieć restauracji fast food otworzyła fundusz, w celu zwiększenia liczby kobiet na wysokich stanowiskach (np. szef kuchni) w restauracjach.  Zapowiedź jego startu na Twitterze była jednak bardzo niefortunna: „Miejsce kobiet jest w kuchni” – napisał na oficjalnym profilu na Twitterze Burger King.

Dalsza część wpisu, jak można się domyślić umknęła odbiorcom i przepadła w fali hejtu: „Jeśli oczywiście chcą. Obecnie tylko 20 proc. szefów kuchni to kobiety. Mamy misję, aby zmienić te proporcje przez zachęcanie kobiet, aby rozwijały swoje kariery w gastronomii”.

Zatem angażując się i publikując w różnego rodzaju święta zadaj sobie dwa pytania:

  • Czy moja profil mojej marki jest spójny z zaangażowaniem i publikowaniem odnośnie tego typu świąt?
  • Czy treść, którą tworzę na ten dzień, jest wartościowa?

Jeśli nie masz pewności, czy dany dzień jest odpowiedni, aby wziąć w nim udział, zwłaszcza jeśli będziesz odnosić się do i tak zmarginalizowanych już głosów, może dobrze byłoby…

inkluzywny kontent

4. Usłyszeć głosy innych

Esencją inkluzywności jest umożliwienie każdej osobie bycia słyszaną, zwłaszcza tym zmarginalizowanym. Dlatego warto zastanowić się, czy nie warto byłoby wykorzystać swoją markę jako kanał dla głosów i przekazów grup i jednostek.

Może to mieć formę współpracy z zewnętrznymi osobami na Twoim koncie, trochę jak współpraca z influencerami. Możesz też pomyśleć o zaproszeniu pracowników Twojej firmy do przejęcia platformy mediów społecznościowych, aby pokazać, że Twoja inkluzywność wychodzi od podstaw.

5. Nie bój się popełniać błędy

Możliwość popełnienia błędu jest ważnym elementem tworzenia treści inkluzywnych. Jest wielce prawdopodobne, że przytrafią Ci się jakieś wpadki, które z pewnością zostaną Ci wytknięte. Ale ważne jest to, jak na to zareagujesz.

Przyznanie się do błędów publicznie pokazuje, że jesteś zaangażowany_a w słuchanie odbiorców i cenisz ich głosy. Po drugie, ważne jest, aby podjąć działania w tej sprawie. Czyny są jednak bardziej widoczne niż słowa.

Dalsze kroki

Podejmując te kroki w celu tworzenia inkluzywnego kontentu demonstrujesz swoim odbiorcom, że jako marka jesteś zobowiązany_a do ich reprezentowania. Jednak pamiętaj, że tworząc naprawdę włączający kontent, powinien on być również jak najbardziej przystępny.

inkluzywny kontent